Romatoid Artrit Bitkisel Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavisi

Romatoid artrit bitkisel tedavisi, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan sertlik, ağrı, şişlikler olarak bilinen bu hastalıkta günlük aktivitelerin yapılması esnasında aşırı ağrı ile kendini gösterir. Genellikle birden fazla eklemleri etkiler ve tedavi edilmezse kemik ve eklemlerde kalıcı hasarlara sebep olabilir. Eklem iltihabına iyi gelen bitkiler aynı zamanda romatoid artrit hastalıklarına oldukça iyi gelmektedir. Bu hastalığın tedavi edilmesinde tıbbi ilaçların kullanılmasının yanı sıra bitkisel yöntemler ile de tedavi edilmesi mümkündür. Şimdi bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

Hint yağı: Sakinleştirici ve iyileştirici özelliği bulunan Hint yağının antibakteriyel, antienflamatuvar, analjezik etkisi sebebiyle romatoid artrit hastalığında kullanılabilir. Ayrıca risineolik asit olarak adlandırılan önemli maddeleri içermektedir. Bu hastalık için önemli bir tedavi yöntemi olarak kullanılırken; bol miktarda Hint yağı doğrudan bilek ve ele uygulama yapılarak; yaklaşık olarak 10 dakikada hafifçe masaj yapılmasıyla bu hastalığa şifa olur. Bu işlemi günde 2 defa uygulanması ile ağrılarda azalması sağlanır. 2 çorba kaşığı Hint yağı kaynatılıp; bir bardak portakal suyuna eklenip her gün kahvaltıdan önce içilmesi halinde romatoid artrit hastalığında hafifleme sağlanır.

Sarımsak: Ağrı ve şişliklere nedenle olan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan antienflamatuvar özellik içermesi sebebiyle; sarımsağın kullanılması oldukça önemlidir. Sarımsak artrit belirtilerini oluşturan mikroorganizmaların gelişimini durdurduğu içinde oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Günde 3 diş sarımsak tüketilerek; romatoid artrit hastalığının azaltılması sağlanır. Ayrıca bir diş sarımsak ve hardal ezilerek ellere ve parmaklara uygulanması sayesinde bu bölgelerde bulunan ağrıların ve şişliklerin geçmesi sağlanır. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlamak hastalığı geriletecektir.

Patates: Antienflamatuvar ve antioksidanlardan özelliği olmasından günde üç adet patates suyunun çıkartılarak biraz su eklenerek seyreltilmesi sonucu içilmesi halinde ellerde oluşan artrit belirtilerinde hafifleme gözlenir. Ayrıca patates dilimleri ile eller ovularak bu hastalık için şifa bulunabilir. Patates dilimleri geceden buzdolabında soğuk su içerisine konularak; ertesi sabah tüketilmesi ile romatoid artrit hastalığının geçmesi sağlanabilir.

Bal ve tarçın: romatoid artrit ellerde oluşan artrit belirtilerini yok etmek için kullanılır. Günde bir çorba kaşığı bal, bir tatlı kaşığı toz tarçın ile karıştırılarak bu karışımın her gün sabahları tüketilmesi halinde romatoid artrit hastalığında oluşan ağrı ve enflamasyonu azaltmakta oldukça faydalı bir gıda olarak kullanılır. Her gün aç karnına tüketilmesi oldukça faydalıdır.

Zeytinyağı: Artrit tedavisi için en etkili doğal çözümlerin birisi olan zeytinyağı iltihap kurutucu ve enzimlerin üretim sürecini yavaşlatması sebebi ile romatoid artrit hastalığında oldukça etkili çözümdür. Ayrıca zeytinyağını salatalarda, yemek pişirirken kullanılarak ağrı ve şişliği azaltmakta fayda sağlanır. Zeytinyağı ve sıcak lavanta yağı karıştırılarak ellerde yapılacak masaj sayesinde bu hastalık üzerinde önemli gerilemeler sağlanır. Bu karışım düzenli olarak günde iki sefer uygulandığında ağrı ve iltihaplanmayı azaltmasından dolayı romatoid artrit hastalığında etkin rol oynar.

Epsom tuzu: Sülfat ve magnezyum açısından oldukça zengin olan Epsom tuzu kan akışını geliştirmeye yardımcı olması sebebiyle eklem ve damarlarındaki sertleşmeyi önlemesi için oldukça önemli doğal tedaviler arasında yer alır. Epsom tuzu eklenmiş ılık suyla, bu suyun içerisinde eller bekletildiğinde ağrıların azalmasında önemli etkiler yaratacaktır. 2 çorba kaşığı epsom tuzunu bir avuç kaya tuzuna karıştırılarak; suya 1 çorba kaşığı rezene ve ardıç yağı ilave edilerek yapılacak karışımın içerisinde ellerin 20 dakika bekletilmesi halinde romatoid artrit hastalığından dolayı oluşan şişliklerin giderilmesini sağlayacaktır.

Zerdeçal: İçerdiği antienflamatuvar sebebiyle zerdeçal da romatoid artrit hastalığında oldukça önemli tedaviler arasında yer alır. Aktif antibakteriyel ve antiseptik özelliği sebebiyle bu hastalık için oldukça faydalıdır. Her gün bir bardak ılık süte biraz zerdeçal ve bal eklenmesiyle sabahları tüketilmesi halinde bu hastalığa şifa olacaktır. Ayrıca zerdeçal tozu ve hardal yağı karıştırılarak ellere uygulanması halinde; ellerde bulunan şişliklerin ve ağrıların azaltmasına katkı sağlayacaktır. Parmakların üzerinde bu karışımın yarım saat bekletilmesi oldukça faydalıdır.

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Seronegatif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Seronegatif Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid Artrit Hamilelik Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid Artrit Hamilelik Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid Artrit Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Romatoid Artrit Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Travmatik Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Travmatik Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Artrit Romatoid Belirtileri ve Tedavisi

Artrit Romatoid Belirtileri ve Tedavisi